Żywienie przy niepłodności

Diety
Żywienie przy niepłodności
Marta Karbowa-Grzonkowska Marta Karbowa-Grzonkowska

Marzysz o dzieciach? Planujesz mieć potomstwo?

Oczywiście jest wiele czynników związanych z rosnącą liczbą zaburzeń płodności. My potrafimy pomóc Ci w zakresie właściwego odżywiania. Nasi dietetycy kliniczni specjalnie dla Ciebie opracują właściwe zalecenia żywieniowe, a także jadłospis, jeśli będziesz go potrzebować.

Pamiętaj, że warto zgłosić się do dietetyka klinicznego już na etapie planowania ciąży. Dietetyk dokładnie wytłumaczy, jakie produkty w diecie sprzyjają płodności, a jakie należy ograniczyć.

Dieta matki przed poczęciem okazuje się równie ważna, jak odżywianie w trakcie ciąży. Ogólne zasady są proste i pozwalają zmniejszać ryzyko zaburzeń owulacji. Jadłospis sprzyjający płodności charakteryzuje się bogactwem warzyw i owoców, małą ilością tłuszczy trans i tłuszczy nasyconych, niskim IG (indeksie glikemicznym) oraz odpowiednią ilością nabiału. Cenne dla organizmu są także roślinne źródła żelaza oraz odpowiednio dobrana suplementacja kwasem foliowym. Dietetyk kliniczny specjalnie dla Ciebie określi, ile i czego należy spożywać przy Twoim stylu życia.


O płodność oczywiście powinni zatroszczyć się także mężczyźni. Nadmierna masa ciała może wiązać się z obniżoną liczebnością plemników w nasieniu. Dietetyk pomoże obniżyć bezpiecznie i trwale masę ciała, a także wzbogacić dietę w składniki najistotniejsze dla męskiej płodności: cynk, selen, kwasy tłuszczowe omega 3. Badania wskazują, że jakość diety ma istotne znaczenie dla liczebności i ruchliwości plemników.   


Jeśli już długo starasz się o potomstwo warto zastanowić się, co może mieć wpływ na taki stan rzeczy.

Koniecznie zgłoś się do dietetyka klinicznego i opisz mu swoje nawyki żywieniowe. W poradni dietetycznej Foodwise polega to na wypełnieniu wywiadu żywieniowego na www.foodwise.pl przed otrzymaniem porady żywieniowej. Jest duża szansa, że dietetyk kliniczny zauważy nieprawidłowości związane z odżywianiem o niebagatelnym wpływie na płodność. Błędy dietetyczne trzeba zdiagnozować i wyeliminować najwcześniej jak to możliwe. Czasem wystarczy zmiana diety, trybu życia i uregulowanie poziomu stresu. Może to oszczędzić czasu i nerwów związanych z diagnostyką i leczeniem. Warto zacząć od najprostszych, najbardziej podstawowych zmian.

Niepłodność to częste zmartwienie wielu par planujących potomstwo.

Pamiętajmy, że pierwszym krokiem w procesie poprawy płodności powinno być doprowadzenie do odpowiedniej masy ciała.

Zarówno nadwaga, jak i niedowaga nie sprzyjają płodności. Wyniki badań wskazują, że u osób z nadwagą i otyłych wprowadzenie deficytu kalorycznego i wysiłku fizycznego korzystnie wpływa na płodność zarówno kobiet jak i mężczyzn. Tkanka tłuszczowa ma ogromny wpływ na gospodarkę hormonalną, dlatego zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka jej zawartość mogą zaburzać optymalny balans. Dietetyk kliniczny pomoże ustalić właściwą masę ciała oraz ustalić plan żywieniowy, który pomoże ten cel osiągnąć.

 
Kolejny wróg naszej płodności to stres oksydacyjny.

I dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyn stresu oksydacyjnego może być bardzo wiele i najczęściej są to czynniki zewnętrzne. Są to na przykład: życie w stresie, pośpiechu i napięciu, spożywanie wysoko przetworzonej żywności, jedzenie „zepsutych” resztek pokarmu, zbyt intensywne uprawienie sportu, zanieczyszczenie środowiska, korzystanie z używek czy zażywanie niektórych leków. W bardzo dużym uproszczeniu stres oksydacyjny polega na tym, że w naszym organizmie jest zbyt dużo wolnych rodników. Zwalczyć można je produktami bogatymi w ich naturalne wymiatacze – antyoksydanty. Dietetyk kliniczny pomoże nam skonstruować jadłospis obfitujący w te związki lub wytłumaczy w zaleceniach żywieniowych, jak dokładnie należy się odżywiać.

Niepłodność niejednokrotnie związana jest też z pewnymi chorobami. Najczęstsze z nich to zespół policystycznych jajników i celiakia.

Wiele kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników (PCOS) ma problem z zajściem w ciążę. Dzięki diecie o kontrolowanej zawartości i jakości węglowodanów, białka i tłuszczu oraz odpowiednio zaplanowanej aktywności fizycznej można osiągnąć znaczną poprawę glikemii, składu ciała a tym samym zwiększyć szansę na zajście w ciążę. To niezwykle ważne, żeby w przypadku PCOS skorzystać z pomocy dietetyka klinicznego, który precyzyjnie dobierze dietę.


Często też za niewyjaśnionym problemem z zajściem w ciążę u kobiet stoi niezdiagnozowana celiakia. W przypadku podejrzenia celiakii należy udać się do lekarza i potwierdzić ją badaniami. Na szczęście przestrzeganie diety bezglutenowej niweluje negatywny wpływ choroby na płodność. Warto skonsultować się z dietetykiem klinicznym celem ustalenia zbilansowanej diety bez glutenu. Trzeba pamiętać, że właściwa dieta przy celiakii, to nie tylko unikanie glutenu, nawet w śladowej postaci, ale także zapobieganie licznym niedoborom składników odżywczych typu błonnik, cynk, żelazo, magnez, miedź, wapń czy witaminy z grupy B.


Zagadnienie płodności jest bardzo złożone. Wiadomo jednak, że właściwa dieta ma niebagatelne znaczenie przy staraniu się o potomstwo.

Ważne, żeby ustawić ją odpowiednio do Twojej sytuacji. To oczywiste, że czego innego będzie potrzebować osoba zbyt szczupła, zbyt otyła czy ze zdiagnozowaną celiakią. W poradni dietetycznej Foodwise pracują dietetycy kliniczni, którzy na najwyższym poziomie zadbają o właściwe odżywianie Twoje lub Twojego partnera czy partnerki. Możesz im zaufać:-)

 

Facebook Pinterest Instagram e-mail
Powrót