Żywienie osób zdrowych

Diety
Żywienie osób zdrowych
Marta Karbowa-Grzonkowska Marta Karbowa-Grzonkowska

Jesteś zdrowy, ale masz różne wątpliwości żywieniowe? Skontaktuj się z nami, a nasi dietetycy kliniczni z przyjemnością Ci pomogą.

Układamy diety i pomagamy w prawidłowym żywieniu:

  • niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym
  • kobiet planujących ciążę
  • kobiet w ciąży i karmiących
  • kobiet chcących powrócić do formy i sylwetki po ciąży
  • wegetarian i wegan
  • sportowców oraz osób intensywnie trenujących
  • dzieci niejadków
  • dzieci i osób dorosłych z niską masą ciała
  • dzieci i osób dorosłych z nadwagą i otyłością
  • osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

Zajrzyj do naszej oferty, by dietetyk kliniczny opracował dla Ciebie to, czego naprawdę potrzebujesz. Jeśli świetnie czujesz się w kuchni – pewnie wystarczy, że poprosisz o zalecenia żywieniowe, które dokładnie wytłumaczą, ile, czego i kiedy należy jeść i pić. Jeśli wolisz, by ktoś opracował dla Ciebie dokładny spis potraw na określony czas – skorzystaj z jadłospisu. Pamiętaj, że niezależnie od tego, którą poradę wykupisz jest ona opracowana specjalnie dla Ciebie na podstawie wywiadu żywieniowego, w którym możesz dokładnie opisać swój stan zdrowia, parametry, preferencje smakowe, zwyczaje żywieniowe czy zależności związane z dziedziczeniem.

Dlaczego to ważne, żeby w przypadku wątpliwości udać się do dietetyka klinicznego? Bo to specjalista z obszaru ochrony zdrowia, którego domeną jest żywienie człowieka w zdrowiu i w chorobie.

Poniżej podamy przykłady, dlaczego to ważne, żeby w niektórych przypadkach wymienionych wyżej właściwie się odżywiać:

Kobiety w ciąży

To jak się odżywiamy w ciąży wpływa nie tylko na nasz organizm, ale też na płód. Wiadomo, że programowanie żywieniowe zaczyna się w życiu płodowym, a więc odpowiednia dieta w czasie ciąży ma wpływ na całe życie naszego potomstwa. W okresie ciąży obserwujemy zwiększone zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych, witamin i minerałów, które nie jest łatwo samodzielnie zbilansować w diecie. Dietetyk kliniczny zajmuje się ułożeniem wytycznych żywieniowych i jadłospisu tak, by podaż wszystkich niezbędnych składników była na zalecanym poziomie.

Osoby uprawiające sport

W czasie wzmożonego wysiłku fizycznego dochodzi do zwiększenia zapotrzebowania zarówno na energię, jak i składniki odżywcze i mineralne. Dietetyk kliniczny uwzględnia rodzaj i intensywność wysiłku fizycznego oraz oczekiwane wyniki (rozwój tkanki mięśniowej, utrata masy ciała itp.) i tak dostosowuje zalecenia, by dieta pomogła w osiągnięciu zamierzonych i pozytywnych efektów zdrowotnych. Ustala poziom składników odżywczych i wskazuje ich zbilansowane źródła. Dietetyk kliniczny bierze pod uwagę nie tylko pojedyncze treningi, ale całą aktywność w ciągu dnia. Co ważne zatroszczy się o cały nasz organizm a nie tylko mięśnie.

Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

Dieta jest częścią leczenia biomedycznego, które ma wpływ na poprawę funkcjonowania osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Poprawia kontakt społeczny i łagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Dieta musi być dobrana indywidualnie po przeprowadzonych testach na alergię i nietolerancje pokarmowe. Ponadto często jest to dieta oparta na znacznych eliminacjach a dietetyk ma za zadanie zapobiegać niedoborom składników odżywczych. Dietetyk kliniczny wskaże ukryte źródła danych składników w codziennej diecie.

 

Facebook Pinterest Instagram e-mail
Powrót