Schemat żywienia niemowląt

Żywienie w ciąży i niemowląt

W pierwszych miesiącach życia najbardziej optymalnych sposobem żywienia niemowląt jest mleko mamy. Gdy karmienie piersią nie jest możliwe lub mama nie chce karmić dziecka podstawą żywienia staje się mleko modyfikowane. Jednak w pewnym momencie mleko mamy czy mieszanki mleczne to za mało i należy zacząć wprowadzać żywność uzupełniającą. Kiedy, jaką i w jakich ilościach określa się w tak zwanym Schemacie Żywienia Niemowląt. Takie schematy mogą nieco różnić się od siebie w różnych krajach. Wynika to głównie z różnic kulturowych oraz dostępności poszczególnych produktów.

Dlaczego wprowadzamy produkty uzupełniające?


 Produkty wprowadza się do diety niemowlaka przede wszystkim w celu dostarczenia dodatkowej energii, białka oraz składników mineralnych takich jak żelazo, cynk i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Rozszerzanie diety ma również za zadanie przygotowywanie dziecka do bardziej urozmaiconej diety w późniejszym okresie życia.
Kiedy rozpocząć wprowadzanie pokarmów uzupełniających?
 Zaleca się by pierwsze pokarmy uzupełniające wprowadzać nie wcześniej niż po skończeniu 17. tygodnia życia i nie poźniej przed ukończeniem 26 tygodnia życia, czyli między 5 a 7 miesiącem życia. Taki szeroki przedział umożliwia wyłączne karmienie piersią w pierwszych 6 miesiącach życia, co jest zgodne z zaleceniami światowymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia).
Warto zadać sobie jednak pytanie na jakiej podstawie wyznaczono te daty. Zalecenia dotyczące dolnej granicy wielu są związane z faktem, że u dzieci donoszonych ok. 4 miesiąca życia pojawia się zdolność ruchowa i metaboliczna do przyjmowania pokarmów stałych. To właśnie w tym wieku nerki i przewód pokarmowych osiągają dojrzałości do przyswojenia pokarmów innych niż mleko. Większość dzieci w tym wieku potrafi również siadać z podparciem, co umożliwia podawanie pokarmów łyżeczką. Obserwujemy zanik odruchu usuwania ciał obcych z jamy ustnej, który jest dobrze widoczny w okresie noworodkowym i wczesno niemowlęcym. Natomiast zalecenia dotyczącej górnej granicy wieku są związane z koniecznością zaspokojenia zapotrzebowania na niektóre niezbędne składniki odżywcze, których zarówno pokarm kobiecy jak i mleko modyfikowane nie może już w pełni zaspokoić.

Wprowadzanie produktów uzupełniających


 Wprowadzanie pokarmów uzupełniających zależy między innymi od stopnia rozwoju umiejętności przyjmowania pożywienia przez dziecko.

Wprowadzając pokarmy uzupełniające powinniśmy przestrzegać kilku zasad:

 

  • Nowe produkty należy podawać stopniowo, pojedynczo. Po wprowadzeniu nowego pokarmu obserwuj swoje dziecko.
  • Nowy produkt podawaj w małej ilości 2-4 łyżeczek.
  • Zacznij od typowych produktów np. warzyw, kaszki zbożowej
  • Pamiętaj, że kolejność wprowadzania produktów mam niewielkie znaczenie.
  • Posiłki bezmleczne powinny stopniowo zastępować mleko tak, by pod koniec 1 roku życia dziecko otrzymywało 2-3 posiłki mleczne.
  • Pod koniec 12 miesiąca życia dzieci są gotowe do spożywania posiłków z rodzinnego stołu.
  • Masz wpływ na preferencje smakowe twojego dziecka, dlatego przemyśl z jakim smakiem je zapoznajesz i do jakiego przyzwyczajasz. Jeśli twoje dziecko będzie jadło słodko jako niemowlę, to najprawdopodobniej jako uczeń też chętnie będzie sięgało po ten smak.

Dokładniejsze zalecenia odnoście rozkładu wprowadzania żywności uzupełniającej przedstawiaponiższyschemat żywienia niemowląt

Rysunek 1. Schemat żywienia niemowląt (Szajewska i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzywstwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Medycyna Praktyczna/Pediatria, 2014. T.11, 321-338.).


 
Pamiętaj!


Największe znaczenie przy wprowadzaniu pokarmów uzupełniających ma nauczenie się przez rodziców właściwego odczytywania potrzeb dziecka i nie podawanie na siłę większych ilości pokarmów niż w rzeczywistości potrzebuje. Ty jako rodzic decydujesz o tym, co podasz a twoja pociecha - ile z tego zje.
 

autor: Paulina Gryz-Ryczywolska

 

Facebook Pinterest Instagram e-mail
Powrót