Wpływ masy ciała na płodność

Żywienie w chorobach

Badania medyczne w pełni potwierdzają związek pomiędzy sposobem odżywiania się a płodnością. Zbilansowana dieta pozwala uniknąć zarówno niedowagi jak i nadwagi. A już wiemy, że oba stany niekorzystnie wpływają na płodność. Wartość wskaźnika masy ciała (BMI, body mass index) jest jednym z czynników, które mogą wpływaćna występowanie zaburzeń owulacji u kobiet.

Zmniejszenie płodności na skutek niewłaściwej masy ciała (niedowagi, nadwagi)  jest związane ze zmianami hormonalnymi i metabolicznymi dotyczącymi między innymi metabolizmu steroidów, wydzielania i działania insuliny. Do innych hormonów, które mogą mieć wpływ na wzrost pęcherzyka, rozwój i implantacje należą: leptyna, rezystyna, grelina i adiponektyna.

Niedowaga a płodność

Zbyt niska masa ciała u kobiet ma wpływ na płodność. Niedobór masy ciała może negatywnie wpływać na płodność ze względu na zwiększenie wydzielania hormonu folikulotropowego (FSH, follicle-stimulatinghormone), skrócenie fazy lutealnej oraz wtórny brak miesiączki. Z badań wynika, że obniżenie masy ciała o 15% w stosunku do należnej może wpłynąć na zaburzenia miesiączkowania. Do całkowitego zatrzymania cyklu menstruacyjnego może dojść natomiast w przypadku, gdy masa ciała spadnie o 30% w stosunku do normy.
Niedożywienie wpływa również w znaczący sposób na wzrost ryzyka wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrastania płodu oraz poronienia.

Otyłość a płodność


Nadmiar masy ciała jest jednym z bardzo ważnych czynników wpływających na płodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Aby poznać mechanizm wpływający na płodność musimy zdać sobie sprawę, że tkanka tłuszczowa jest obecnie uważana za narząd endokrynny,który produkuje i uwalnia szereg substancji wpływających na funkcjonowanie całego organizmu. Zaburzenia płodności w przypadku osób z nadwagą, czy otyłością wynikają najprawdopodobniej z nieprawidłowego wydzielania hormonów przez tkankę tłuszczową.
Kobiety z BMI powyżej normy charakteryzują się obniżonym stężeniem krążącego białka wiążącego hormony płciowe. Otyłe kobiety z BMI przekraczającym 30 kg/m2 są obarczone ponad 2-krotnie większym ryzykiem zaburzeń płodności z powodu zaburzeń owulacji.
Badania wykazały,że każde zwiększenie wartości BMI o jedną jednostkę koreluje z 6-procentowym zmniejszeniem wydzielania hormonu wzrostu. Hormon ten jest zaś odpowiedzialny za prawidłowe wydzielanie i działanie hormonów płciowych odpowiadających za produkcję plemników i komórek jajowych.
Ponadto dowiedziono, że stopień otyłości i dystrybucja tkanki tłuszczowej w organizmie są ważnymi czynnikami, które wpływają na układ rozrodczy kobiet. Otłuszczenie górnych partii ciała i otyłość centralna częściej korelują z insulinoopornością, hiperinsulinemią, hiperandrogenemią, zaburzeniem sekrecji gonadotropin, zwiększeniem aromatyzacji androgenów do estrogenów oraz zmniejszeniem wydzielania hormonu wzrostu
i białka wiążącego hormony płciowe.
Nadmierna masa ciała może skutkować występowaniem rzadkich i nieregularnych menstruacji oraz obniżeniem pH śluzu szyjki macicy.
Wzrost wartości WHR rzędu 0,1 wiąże się ze zmniejszeniem prawdopodobieństwa poczęciadziecka o 30%, jeśli uwzględni się inne cechy pacjentów, takie jak: wiek, stopień otłuszczenia ciała, rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, długość i regularność cyklu menstruacyjnego oraz ekspozycję na nikotynę

Co możemy zrobić?

Redukcja masy ciała i regularna aktywność fizyczna są skutecznymi metodami obniżenia masy ciała i regulacji poziomów oraz uwrażliwiania tkanek na insulinę, co znacząco poprawia płodność kobiet. 
Normalizacja cyklu menstruacyjnego i owulacji może nastąpić przy zmniejszeniu masy ciała już o 5% w stosunku do wartości wyjściowej .
Badania wykazały, że 60 min umiarkowanej aktywności fizycznej z ćwiczeniami siłowymi dziennie powoduje wzrost płodności u kobiet. 
Wieledowodów wskazuje na to, że wrażliwość na insulinę,która w dużej mierze może mieć związek z masą ciała jest jednym z czynników wpływających napłodność i proces jajeczkowania u kobiet.
Właściwa masa ciała zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego u kobiet oraz korzystnie wpływa na parametry hormonalne i metaboliczne. Zmniejszenie masy ciała może spowodować poprawę profilu hormonalnego, pomóc w przywróceniu prawidłowych cykli owulacyjnych, ułatwić zajście w ciążę oraz umożliwić uniknięcie wielu wynikających z otyłości powikłań ciąży.

 

autor: Paulina Gryz-Ryczywolska

 

Facebook Pinterest Instagram e-mail
Powrót