Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten

Żywienie w chorobach


Borykamy się z problemami z przewodu pokarmowego, często obserwujemy u siebie bóle brzucha, cierpimy z powodu przewlekłej biegunki. Gdy idziemy do lekarza, pada przypuszczenie celiakia. Robimy badania i…dowiadujemy się,że to jednak nie to. Ale przecież my widzimy, że po pszennej bułeczce jest gorzej. Warto wiedzieć, że celiakia to nie jedyna choroba zależna od glutenu. Może się okazać,że choć nie chorujemy na chorobę trzewną, cierpimy na inna nadwrażliwość na gluten. Okazuje się, ze nieceliakalna nadwrażliwość na gluten może być częstsza niż sama celiakia.


Czym jest  nieceliakalna nadwrażliwość na gluten?


Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (NNG) charakteryzuje się występowaniem objawów po spożyciu glutenu u osób, które niespełnianą kryteriów rozpoznania celiakii lub alergii na pszenicę. Obserwowane objawy dotyczą zarówno przewodu pokarmowego  i spoza niego.
Jak dotąd nie został wyjaśniony mechanizm tej nadwrażliwości. Postuluje się,że w jego mechanizmie mogą odgrywać istotną role inne poza glutenem składniki pochodzące ze zbóż. W powstaniu nadwrażliwości bierze się również pod uwagę nadmierną przepuszczalność błony śluzowej jelita cienkiego indukowaną przez pszenicę.


Objawy kliniczne


W przypadku nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten objawy są obserwowane w ciągu godziny, ale również dni po spożyciu glutenu. Występujące objawy mogą pochodzić z wielu układów. Można zaobserwować:

  • objawy charakterystyczne dla celiakii (link do artykułu)
  • bóle stawów,
  • drgania nóg
  • zaburzenia zachowania
  • przewlekłe zmęczenie

Do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów objawów nalezę objawy charakterystyczne w zespole jelita nadwrażliwego czyli: bóle brzucha, wzdęcia, biegunki lub zaparcia.


Jak ją rozpoznać?


Rozpoznanie tej nadwrażliwości opiera się na wyeliminowaniu innych chorób związanych z glutenem czyli celiakii oraz alergii na pszenicę. W rozpoznaniu ważne jest również potwierdzenie związku przyczynowo-skutkowego między spożyciem glutenu i wystąpienie nieprawidłowych reakcji organizmu.


Od roku 2015 zaleca się dwu etapowy schemat diagnostyczny NNG.


1. Etap


Stosowanie prze 6 tygodni diety bezglutenowej i obserwacje występujących objawów. Zwykle wcześniej obserwuje się poprawę. Jednak dłuższa obserwacja pozwala  ocenić niestałe objawy np. ból głowy.
UWAGA! Jeśli po 6 tygodniach stosowania diety nie obserwujemy poprawy wykluczyć należy NNG.


2. Etap


Podwójna ślepa próba z wykorzystaniem placebo, która polega na:

  • Tygodniowym podawaniu glutenu lub placebo
  • Następnie pacjent wraca do ścisłej diety bezglutenowej
  • Potem ponownie przez tydzień podaje się gluten (jeśli poprzednio podawano placebo) lub placebo (jeśli podawano gluten).

Leczenie nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten


Tak samo jak w przypadku celiakii NNG, stosuje się dietą bezglutenową. Jak dotąd nie wiadomo natomiast czy musi być ona tak ścisła jak w przypadku celiakii, czy też chory może pozwolić sobie na bardzo małe ilości glutenu (np. z zanieczyszczenia).
O zasadach diety bezglutenowej możesz przeczytać w artykule, oraz obejrzeć na naszym kanale YOUTUBE.
 

autor: Paulina Gryz-Ryczywolska

Facebook Pinterest Instagram e-mail
Powrót