Dieta na pasożyty?

Żywienie w chorobach
Dieta na pasożyty?
Hanna Kłonowska Hanna Kłonowska

W internecie roi się od receptur, które mają pomóc w walce z pasożytami bytującymi w przewodzie pokarmowym. Czasem takie domowe sposoby nazywane są nawet odrobaczaniem i niejednokrotnie można spotkać się z informacją, że powinny być przeprowadzane też profilaktycznie. Pomocy szukają nie tylko zatroskani o zdrowie swoich pociech rodzice, ale również zaniepokojone różnymi dolegliwościami osoby dorosłe. Co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się zastosować którąś z takich metod?

Zakażenia pasożytnicze zwane inaczej paracytozami to zgodnie z literaturą naukową jedne z najczęściej spotykanych chorób na świecie. Najczęstszymi pasożytami w obrębie przewodu pokarmowego w Polsce są: owsiki (wywołują owsicę), giardia lamblia (wywołuje giardiozę), glista ludzka (wywołuje glistnicę), tasiemce (wywołują tasiemczycę), włosień kręty (wywołuje trychinozę – włośnicę), pełzak czerwony (wywołuje pełzakowicę).

Jakie badania wykonać?

Należy pamiętać, że do wykrywania obecności pasożytów nie stosuje się wyłącznie jednej metody. Z tego powodu odkładanie wizyty u lekarza i wykonanie nieodpowiednich badań może niepotrzebnie przedłużać czas do postawienia właściwej diagnozy. Dla przykładu: wykonanie popularnego badania kału może pomóc w wykryciu jaj glisty ludzkiej, ale może być mniej skuteczne jako badanie diagnostyczne w przypadku podejrzenia owsicy.

Czy częste bóle brzucha mogą wskazywać na zakażenie pasożytem?

Bóle brzucha to rzeczywiście często spotykany w literaturze naukowej opisującej choroby pasożytnicze objaw. Oprócz bólu brzucha wymienia się też utratę apetytu, mdłości, wzdęcia, zaparcia, biegunki czy obecność śluzu lub krwi w stolcu. Pozostałe objawy spoza przewodu pokarmowego to m.in.: kaszel, podwyższona temperatura ciała czy pokrzywka.

W zależności od rodzaju zakażenia i miejsca bytowania pasożytów, objawy mogą się różnić. Warto wiedzieć, że sam fakt wystąpienia objawów nie musi oznaczać zakażenia. Żeby je stwierdzić niezbędne jest poddanie się zleconym przez lekarza badaniom.

Dodatkowo, wbrew pozorom, zakażenia pasożytnicze często przebiegają w sposób bezobjawowy lub skąpoobjawowy. Jeśli zauważymy jednak niepokojące objawy albo zmiany w samopoczuciu, warto skonsultować swoje obawy z lekarzem, który zdecyduje o dalszej diagnostyce.

„Dieta na pasożyty”

Choć pod tym hasłem można znaleźć w internecie sporo receptur i niejednokrotnie ich autorzy nie mają wątpliwości co do skuteczności takich „terapii”, warto zachować ogromną ostrożność. Przede wszystkim - dieta może być wsparciem dla farmakologicznego leczenia zakażenia pasożytniczego, ale nie jest złotym środkiem, który samodzielnie rozprawi się z problemem. Nie ma żadnych dowodów naukowych na skuteczność, a przede wszystkim bezpieczeństwo zastosowania wszystkich receptur o rzekomo oczyszczającym działaniu, które często wymieniają między sobą internauci.

Choć mnogość domowych sposobów na walkę z pasożytami i ilość pozytywnych opinii internautów może zachęcać do ich zastosowania, bez konsultacji z lekarzem i wykonania badań diagnostycznych nie powinniśmy mieć pewności, że występujące objawy są jednoznaczne z chorobą pasożytniczą, o której przeczytaliśmy, ponieważ objawy te mogą być związane z ujawnieniem się innego schorzenia.

Jak chronić się przed pasożytami?

Jest wiele sposobów na to, by uniknąć zakażeń. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na przestrzeganie zasad higieny osobistej – mycie rąk po skorzystaniu z toalety oraz przed kontaktem z żywnością, regularna zmiana bielizny. Podczas przygotowywania posiłków należy dokładnie myć owoce i warzywa oraz nie próbować przed obróbką dań, w których jest surowe mięso (np. podczas doprawiania kotletów mielonych). Oprócz tego niewskazane jest też spożywanie dań z surowego lub półsurowego mięsa.

W czasie pobytu na zagranicznych urlopach warto unikać spożywania napojów przygotowywanych na ulicy oraz ostrożnie wybierać miejsca, w którym spożywamy napoje z dodatkiem lodu (najczęściej przygotowywanego z wody z kranu). Woda to także źródło, którym mogą przenosić się pasożyty, a nie w każdym kraju woda z kranu jest na tyle bezpieczna, by można było ją konsumować bez wcześniejszego przegotowania.

Podczas podróży w miejsca, gdzie nie ma pewności co do bezpieczeństwa wody, dobrym rozwiązaniem jest wybieranie wody butelkowanej lub pochodzącej z miejsc będących pewnych źródłem. Warto pamiętać, że w takim przypadku woda z kranu może nieść ryzyko zakażenia także podczas płukania ust po umyciu zębów czy mycia owoców tuż przed zjedzeniem.

Najczęstsze błędy żywieniowe w leczeniu zakażenia pasożytami

Eliminowanie określonych produktów lub stosowanie tzw. monodiet (opartych o jeden produkt) z powodu podejrzenia u siebie obecności pasożytów bez odpowiedniej diagnostyki i konsultacji lekarskiej nie jest najlepszym rozwiązaniem. Takie restrykcje mogą doprowadzić do wielu skutków ubocznych i osłabienia organizmu z powodu niedoborów składników odżywczych. Przed zastosowaniem dodatkowej suplementacji również warto skonsultować się z lekarze.

Jak wspomóc się dietą podczas przyjmowania leków zwalczających pasożyty?

Istnieje kilka wskazań dietetycznych, na których warto skupić się podczas farmakoterapii zakażenia. W literaturze można spotkać wzmianki o roli błonnika, który ułatwia regularne wypróżnianie, przez co organizm ma możliwość cyklicznego wydalania pozostałych w organizmie pasożytów podczas stosowania leków.

Oprócz tego wskazane jest ograniczenie produktów będących źródłem monosacharydów. W przypadku stwierdzonych w badaniach niedoborów składników takich jak żelazo czy witamina B12, lekarz może wskazać suplementację tych składników lub poleci konsultację z dietetykiem, który udzieli wskazówek w jaki sposób komponować odpowiedni jadłospis. Dietetyk może także przygotować jadłospis oparty o te wskazania i dopasowany do preferencji żywieniowych pacjenta.

Oprócz wspomnianych zasad, dieta podczas leczenia zakażenia pasożytniczego powinna opierać się o produkty bogate w składniki odżywcze w celu wzmocnienia organizmu i pokrywać się z zasadami zdrowego odżywiania.

Nawet najlepiej dobrana dieta nie spowoduje samoistnie zlikwidowania pasożytów, ale jest ważnym elementem wsparcia farmakoterapii zakażeń.

Facebook Pinterest Instagram e-mail
Powrót