Witaminowe abecadło

Zdrowa dieta

Wszyscy dobrze wiemy, że w codziennej diecie nie może zabraknąć odpowiedniej podaży energii i składników odżywczych, takich jak białko, tłuszcz i węglowodany. Jednak to nie koniec, bo do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebne są jeszcze inneelementy. To od nich zależy prawidłowa praca każdego z układów w ciele człowieka, a do tego są niezbędne w każdym procesie zachodzącym w ustroju naszego organizmu. O czym mowa? O witaminach, które wzbogacają nasz organizm.


Ale zacznijmy od początku – czym tak naprawdę są witaminy?


Choć niepozorne i odkryte zaledwie ponad 100 lat temu,witaminy są niezbędne w naszym życiu.Te tajemnicze do niedawna związki organiczne, które (pomimo tego, że nie są źródłem energii) są potrzebne do tego, byśmy zachowali zdrowie. Biorą bowiem udział we wszystkich podstawowych czynnościach organizmu.

Skąd pochodzą?


Źródłem witamin są w większości produkty spożywcze lub farmakologiczne (suplementy). Niektóre witaminy są też w niewielkim stopniu syntetyzowane w przewodzie pokarmowym człowieka przez bakterie jelitowe. Do tych witamin należą: witamina K, B6, B12, B1, PP i kwas foliowy. Niezwykła jest również forma powstawania witaminy D3! Pod wpływem promieni ultrafioletowych nieaktywna witamina D3 zgromadzona w ciele, przekształca się w aktywnąwitaminę!


Podział witamin


Witaminy dzielimy na rozpuszczalne w wodzie oraz rozpuszczalne w tłuszczach. Te rozpuszczalne w wodzie nie są magazynowane w organizmie, dlatego należy zadbać o ich stałą podaż w codziennej diecie. Tych witamin nie da się również przedawkować, ponieważ ewentualny nadmiar jest wydalany z moczem. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to zupełnie inny przypadek. Są one magazynowane w różnych narządach, zwłaszcza w wątrobie, dlatego istnieje możliwość zgromadzenia szkodliwego ich nadmiaru.


Niedobór witamin i awitaminoza


Witaminy należy dostarczać w odpowiedniej ilości z codziennej diety, byzapobiecich niedoborom i chorobom zwanym awitaminozami. Ich niedobory mogą prowadzić do różnych zaburzeń i zwiększać ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Witaminy odpowiadają m.in. za rozwój kości, prawidłowe widzenie, wspomagają układ odpornościowy oraz poprawiają koncentracje.
O witaminach więcej przeczytasz w kolejnych naszych artykułach :)

autor: Paulina Gryz-Ryczywolska

Facebook Pinterest Instagram e-mail
Powrót